Presheva, Prizreni dhe Tirana ishin ndalesat e radhës së ICT Awards 7

Kanë ngelur dy javë mbyllja e aplikimeve dhe takimet informative në kuadër të edicionit të 7-të të ICT Awards po rriten çdo ditë.

Vetëm gjatë kësaj jave janë realizuar plot 8 takime nëpër shkolla dhe universitete për ti ftuar nxënësit dhe studentët ti bashkohen garës më prestigjioze në teknologji me karakter mbarëkombëtar.

Pasi vizituam Shkupin dhe Tetovën më 11 Mars, destinacionet e radhës të ekipit të ICT Awards ishin Presheva, Prizreni dhe Tirana.

Më 12 Mars ICT Awards 7 udhëtoi drejt Kosovës Lindore dhe Gjimnazit Gjergj Kastrioti Skënderbeu në Preshevë.

Përfaqësuesit e garës prezantuan mundësitë e arta që sjell çdo vit ICT Awards. Për ICT Awards përtej simbolikës që bartin këto takime përtej Shqipërisë dhe Kosovës, ato janë tejet të rëndësishme për misionin e kësaj gare, atë të frymëzimit, inkurajimit të të gjithë shqiptarëve pavarësisht se ku jetojnë.

Po të njëjtën ditë u mbajt një tjetër takim në Tiranë pranë Universitetit Epoka me studentët e nivelit Bachelor. Ekipi i ICT Awards u prit nga Prof. Igli Hakrama dhe përgjegjësi i departamentit të IT-së Prof. Arban Uka. Ata shprehën mbështetjen dhe simpatiën e tyre për këtë garë.

Më 13 Mars ICT Awards udhëtoi drejt Prizrenit. Takimi i radhës u zhvillua me studentët e Universitetit Ukshin Hoti në Prizren pranë Fakultetit të Shkencave Kompjuterike.

Aktiviteti u organizua me mbështetjen e çmuar të Organizatës Jo-Qeveritare THY dhe finalistit të edicionit të 6-të në kategorinë Cyber Security Edi Bushati.

Ky i fundit foli për benefitet e ICT Awards si një mundësi dhe shans i artë për të rinjtë dhe të rejat që aspirojnë në fushën e teknologjisë.

Po ditën e Mërkure u mbajt takimi tjetër i ICT Awards pranë Kologjit Universitar Luarasi me studentë të nivelit Bachelor në TIK, Inovacion dhe Siguri Kibernetike dhe të nivelit Master Shkencor.

Përfaqësuesit e garës u pritën nga Prof. Indrit Baholli dhe Prof. Anni Dasho e cila ka qenë edhe kryetare e Jurisë së ICT Awards në edicionet e kaluara.

Edicioni i kësaj gare shpalli të hapur konkursin në shtatë kategori, disa prej të cilave pjesë e ICT Awards që nga edicioni i parë: ICT Inovacioni i Vitit, ICT Mobiliteti i Vitit, ICT Diploma e Vitit, ICT Ylli në Ngritje, Gruaja në ICT, ICT Shërbimi Publik i Vitit dhe Cyber Security.

Ju rikujtojmë se afati i fundit i aplikimeve mbetet data 31 Mars ora 23:59. Aplikimet të kryhen vetëm në formatin online përmes faqes zyrtare www.ictawards.org.

Ditët në vijim kanë rezervuar takime të tjera. Të Dielën më 17 Mars ICT Awards do të organizojë aktivitetin risi, ICT Awards Bootcamp me studentë dhe nxënës së shkollave të ndryshme. Takimi organizohet me mbështetjen e Aftësi për Punë S4J dhe Swisscontact nga ora 10:00 deri në ora 16:00. Më 20 Mars vijojnë takimet në Tiranë pranë Universitetit Politeknik të Tiranës në ora 12:00.

Të Enjten e javës së ardhme në bashkëpunim me Open Data Kosovo, ICT Awards organizon një sesion informativ me komunitetin e teknologjisë në Prishtinë.

Aktiviteti organizohet në ambientet e Open Data Kosovo nga ora 17:30.

Për më shumë informacione rreth garës, vlerësimit, shpërblimeve si dhe zhvillimeve të fundit ju ftojmë të qëndroni të lidhur me faqen në rrjetin social Facebook.

Tradicionalisht hapja e ICT Awards i paraprinte një maratone disa mujore në kërkim të gjeneratave teknologjike shqipfolëse. Sfidës së ICT Awards mund ti bashkohet çdo shqiptar pavarësisht se ku jeton apo punon. /ICTAwards.org

Partners

Sfida më e madhe që has edukimi sot është orientimi i studentëve dhe nxënësve drejt karrierës më të përshtatshme për aftësitë dhe…

më shumë

Në edicionin e 7-të të Albanian ICT Awards një vajzë 13 vjeçare nga Gjakova, Fiona Meqa, triumfoi në kategorinë Ylli në Ngritje….

më shumë

Një projekt zhvilluar nxitur nga disniveli mes numrit të të punësuarve në TI dhe kërkesave të larta për ta. Projekti Qendra për…

më shumë

Në të Mars këtij viti Bashkia Tiranë në bashkëpunim me Vodafone Albania sollën risitë në aplikacionin Tirana Ime. Bëhet fjalë për një…

më shumë

Sfida më e madhe që has edukimi sot është orientimi i studentëve dhe nxënësve drejt karrierës më të përshtatshme për aftësitë dhe…

më shumë

Me eksperiencën praktike si “penetration tester”, djaloshi nga Prishtina Meridian Miftari synon që me projektin “Analizë ose publikim për metodologjinë e mbrojtjes…

më shumë

Vjen nga Tirana dhe si pjesë e temës së saj të Diplomës ishte një studim i fokusuar kryesisht në  një produkt që…

më shumë

Me eksperiencën praktike si “penetration tester”, djaloshi nga Prishtina Meridian Miftari synon që me projektin “Analizë ose publikim për metodologjinë e mbrojtjes…

më shumë

Si ndihmëse me inteligjencë artificiale për personelin mjekësor, Zana ndihmon në monitorimin dhe konsultimin e pacientëve, duke e thjeshtëzuar trajtimin e tyre…

më shumë

“Kalipso” është përgjigje ndaj nevojës në rritje të interesit të turistëve (lokalë dhe të huaj), përfaqëson një platformë që u shërben në…

më shumë

Në edicionin e 7-të të Albanian ICT Awards një vajzë 13 vjeçare nga Gjakova, Fiona Meqa, triumfoi në kategorinë Ylli në Ngritje….

më shumë

Kategoria Inovacioni i Vitit në Albanian ICT Awards është padyshim çdo vit një prej më të lakmuarave. Këtë vit çmimi shkoi për…

më shumë

Shtëpia botuese lider në rajon në fushën e teknologjisë dhe informacionit ICTSmedia shpalli mbrëmjen e së Martes fituesit e edicionit të 7-të…

më shumë

Shtëpia Botuese ICTSmedia, lider në rajon në fushën e teknologjisë dhe informacionit, organizon për vitin e 7-të me radhë garën mbarëkombëtare në…

më shumë

Albanian ICT Awards, gara mbarëkombëtare e mendjeve të ndritura në teknologji, informacion dhe komunikimi, po shkon drejt finalizimit të edicionit 7-të të…

më shumë

Mbyllja e aplikimeve më 30 Mars dhe pas një maratone të gjatë takimesh informative në shkolla, universitete, qendra dhe hapësira inovacioni në…

më shumë
ICT Awards

Universiteti për Biznes dhe Teknologji në Prishtinë ishte destinacioni i radhës së edicionit të 7-të të ICT Awards. Ekipi i garës mbarëkombëtare…

më shumë

Me vetëm pesë ditë të ngelura nga mbyllja e aplikimeve të edicionit të 7-të ICT Awards organizoi bootkampin e radhës. Pas atij…

më shumë

Me afrimin e afatit të fundit të aplikimeve për edicionin e 7-të të ICT Awards, takimet informative me shkollat, universitetet dhe komunitetin…

më shumë

Java e tretë e takimeve informative që po mbahen nga ekipi organizativ në kuadër të edicionit të 7-të të ICT Awards në…

më shumë

Kanë ngelur dy javë mbyllja e aplikimeve dhe takimet informative në kuadër të edicionit të 7-të të ICT Awards po rriten çdo…

më shumë

Albanian ICT Awards hyri në javën e tretë të takimeve informative që po organizohen në kuadër të edicionit të 7-të garës mbarëkombëtare…

më shumë

Pasi vizitoi ditën e djeshme Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Tiranës dhe Qendrën Social-Edukative “Don Bosko” në Prishtinë, destinacioni i radhës për…

më shumë

Edicioni i 7-të i ICT Awards nisi javën e kaluar një prej fazave më emocionuese të kësaj gare në Institutin Harry Fultz…

më shumë

Ditën e djeshme, më 6 Shkurt 2019 në orën 18:00 pranë ambienteve të ARTURBINA u hap edicioni i 7-të i garës së…

më shumë

Për vitin e shtatë me radhë, ICTSmedia do ta freskojë vëmendjen dhe fokusin e publikut në anën inovative dhe kreative ku mendjet…

më shumë

Pas një maratone katër mujore, edicioni i 6-të i Albanian ICT Awards u finalizua në mbrëmjen Gala të së Premtes, ku u…

më shumë