ICT Awards për herë të parë në Vlorë, takime edhe në Tiranë, Prishtinë, Ferizaj, Mitrovicë dhe Pejë

Me afrimin e afatit të fundit të aplikimeve për edicionin e 7-të të ICT Awards, takimet informative me shkollat, universitetet dhe komunitetin e teknologjisë e informacionit janë intensifikuar.

Të dielën ekipi i ICT Awards për herë të parë organizoi një bootkamp në qytetin e Lezhës me të rinj dhe reja të qytetit për të mbyllur një javë plot entuziasëm dhe emocion.

Maratona e kësaj jave filloi të Martën me dy takime në Shkollën e Mesme Profesionale Hermann Gmeiner dhe atë Profesionale Teknike Elektrike Gjergj Canco në Tiranë.

Në Shkollën e Mesme Profesionale TIK “Hermann Gmeiner” ishte ditë frymëzuese për stafin e ICTAwards.

Drejtoresha e kësaj shkolle inovative zj. Hedije Bejtja përveç pritjes së ngrohtë që na rezervoi, siguroi që projektet më inovative të dala nga nxënësit e viteve të fundit, do të marrin pjesë denjësisht në garën ICTAwards 7 duke përfaqësuar jo vetëm veten e tyre por shkollën & mësuesit e tyre.

Sakaq në Shkollën Profesionale “Teknike Elektrike Gjergj Canco” në Tiranë organizohen takime për të disatin vit me radhë. Takimi u mundësua me mbështetjen e Aftësi për Punë S4J.

Të Mërkuren më 20 Mars ekipi i ICT Awards vizitoi Shkollën Digjitale në Ferizaj ku u njoh me punën e nxënësve të cilët nuk ngurruan as të demonstronin projektet e tyre personale.

Disa prej nxënësve falë talentit dhe përkushtimit të tyre ndaj teknologjisë ishin pranuar edhe në praktike pranë kompanive lokale të qytetit.

Në Tiranë vijuan takime dhe kësaj dite me studentët e TIK të nivelit Master në Institutin Kanadez të Teknologjisë. Përfaqësuesit e garës shijuan mikëpritjen e ngrohtë të Prof. Elton Domnori, stafit akademik dhe nxënësve të shkollës.

Pasditja e së Mërkures kishte rezervuar një takim të fundit pranë Open Data Kosovo. Blerta Thaçi në emër të Open Data Kosovo foli për pjesëmarrjen e saj në ICT Awards dhe mbështetjen që kishte fituar.

Gresa Deda nga Komuna e Prishtinës gjithashtu foli për përgjegjësinë që duhet të kenë institucionet vendore në mbështetjen e projekteve inovative në shërbim të qytetarëve.

Ditën e Premte stafi i ICTSmedia me mbështetjen e kontribuesve të ICT Awards 7 dhe përfaqësuesve të S4J vizituan Vlorën në Shkollën Industriale “Pavarësia.”

Ishte hera e parë që përfaqësuesit e garës udhëtonin në Vlorë. ICT Awards rikthehet përsëri në Vlorë të Shunën në bootkampin e radhës në kuadër të edicionit të 7-ës ku pritet të bashkohen Mobiliteti i Vitit në Edicionin e 5 Genti Selenica nga Baboon, Arjan Ymeri nga Oficina, Driton Musolli nga Transmogul dhe Kushtrim Shala, bashkëthemelues i ICT Awards.

Ky është bootkampi i dytë që organizohet pas atij të qytetit të Lezhës. Por gjatë ditës së sotme kanë vijuar takimet në Kosovë pranë Akademisë Jcoders në Mitrovicë dhe Pejë.

Nxënësit e kësaj akademie ka shkëlqyer në ICT Awards herë si finalistë e herë si fitues.

Edicionit të këtij viti i kanë ngelur vetëm 10 ditë nga mbyllja e aplikimeve të datës 31 Mars. ICT Awards 7 ka hapur garën në 7 Kategori: ICT Inovacioni i Vitit, ICT Mobiliteti i Vitit, ICT Diploma e Vitit, ICT Ylli në Ngritje, Gruaja në ICT, ICT Shërbimi Publik i Vitit dhe Cyber Security.

Të gjithë ata që besojnë se kanë zgjidhjen e duhur për tu bashkuar emocionit dhe sfidës që sjellë kjo garë mund të aplikojnë në formatin online në kategorinë ku projekti i tyre bën pjesë.

Sistemi shpërblyes i këtij evenimenti realizohet përmes një përzgjedhje të paanshme dhe rigoroze të aplikacioneve të pranuara – përzgjedhje e realizuar nga një juri e kualitetit superior, bazuar në kritere të veçanta etike dhe profesionale të vlerësimit – një ekip vlerësues i përbërë nga personazhet më të spikatura të TIK-ut Shqiptar, e pajisur me njohuri dhe vlera superiore të fushës respektive.

Juria do të funksionojë e pavarur, e pandikuar dhe në mënyrë strikte, e bazuar në vlerësimet e kritereve të vendosura profesionale. /ICTAwards.org

Partners

Sfida më e madhe që has edukimi sot është orientimi i studentëve dhe nxënësve drejt karrierës më të përshtatshme për aftësitë dhe…

më shumë

Në edicionin e 7-të të Albanian ICT Awards një vajzë 13 vjeçare nga Gjakova, Fiona Meqa, triumfoi në kategorinë Ylli në Ngritje….

më shumë

Një projekt zhvilluar nxitur nga disniveli mes numrit të të punësuarve në TI dhe kërkesave të larta për ta. Projekti Qendra për…

më shumë

Në të Mars këtij viti Bashkia Tiranë në bashkëpunim me Vodafone Albania sollën risitë në aplikacionin Tirana Ime. Bëhet fjalë për një…

më shumë

Sfida më e madhe që has edukimi sot është orientimi i studentëve dhe nxënësve drejt karrierës më të përshtatshme për aftësitë dhe…

më shumë

Me eksperiencën praktike si “penetration tester”, djaloshi nga Prishtina Meridian Miftari synon që me projektin “Analizë ose publikim për metodologjinë e mbrojtjes…

më shumë

Vjen nga Tirana dhe si pjesë e temës së saj të Diplomës ishte një studim i fokusuar kryesisht në  një produkt që…

më shumë

Me eksperiencën praktike si “penetration tester”, djaloshi nga Prishtina Meridian Miftari synon që me projektin “Analizë ose publikim për metodologjinë e mbrojtjes…

më shumë

Si ndihmëse me inteligjencë artificiale për personelin mjekësor, Zana ndihmon në monitorimin dhe konsultimin e pacientëve, duke e thjeshtëzuar trajtimin e tyre…

më shumë

“Kalipso” është përgjigje ndaj nevojës në rritje të interesit të turistëve (lokalë dhe të huaj), përfaqëson një platformë që u shërben në…

më shumë

Në edicionin e 7-të të Albanian ICT Awards një vajzë 13 vjeçare nga Gjakova, Fiona Meqa, triumfoi në kategorinë Ylli në Ngritje….

më shumë

Kategoria Inovacioni i Vitit në Albanian ICT Awards është padyshim çdo vit një prej më të lakmuarave. Këtë vit çmimi shkoi për…

më shumë

Shtëpia botuese lider në rajon në fushën e teknologjisë dhe informacionit ICTSmedia shpalli mbrëmjen e së Martes fituesit e edicionit të 7-të…

më shumë

Shtëpia Botuese ICTSmedia, lider në rajon në fushën e teknologjisë dhe informacionit, organizon për vitin e 7-të me radhë garën mbarëkombëtare në…

më shumë

Albanian ICT Awards, gara mbarëkombëtare e mendjeve të ndritura në teknologji, informacion dhe komunikimi, po shkon drejt finalizimit të edicionit 7-të të…

më shumë

Mbyllja e aplikimeve më 30 Mars dhe pas një maratone të gjatë takimesh informative në shkolla, universitete, qendra dhe hapësira inovacioni në…

më shumë
ICT Awards

Universiteti për Biznes dhe Teknologji në Prishtinë ishte destinacioni i radhës së edicionit të 7-të të ICT Awards. Ekipi i garës mbarëkombëtare…

më shumë

Me vetëm pesë ditë të ngelura nga mbyllja e aplikimeve të edicionit të 7-të ICT Awards organizoi bootkampin e radhës. Pas atij…

më shumë

Me afrimin e afatit të fundit të aplikimeve për edicionin e 7-të të ICT Awards, takimet informative me shkollat, universitetet dhe komunitetin…

më shumë

Java e tretë e takimeve informative që po mbahen nga ekipi organizativ në kuadër të edicionit të 7-të të ICT Awards në…

më shumë

Kanë ngelur dy javë mbyllja e aplikimeve dhe takimet informative në kuadër të edicionit të 7-të të ICT Awards po rriten çdo…

më shumë

Albanian ICT Awards hyri në javën e tretë të takimeve informative që po organizohen në kuadër të edicionit të 7-të garës mbarëkombëtare…

më shumë

Pasi vizitoi ditën e djeshme Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Tiranës dhe Qendrën Social-Edukative “Don Bosko” në Prishtinë, destinacioni i radhës për…

më shumë

Edicioni i 7-të i ICT Awards nisi javën e kaluar një prej fazave më emocionuese të kësaj gare në Institutin Harry Fultz…

më shumë

Ditën e djeshme, më 6 Shkurt 2019 në orën 18:00 pranë ambienteve të ARTURBINA u hap edicioni i 7-të i garës së…

më shumë

Për vitin e shtatë me radhë, ICTSmedia do ta freskojë vëmendjen dhe fokusin e publikut në anën inovative dhe kreative ku mendjet…

më shumë

Pas një maratone katër mujore, edicioni i 6-të i Albanian ICT Awards u finalizua në mbrëmjen Gala të së Premtes, ku u…

më shumë