Fushata e takimeve informative të edicionit të 7-të të ICT Awards nis me Tiranën dhe Prishtinën

Edicioni i 7-të i ICT Awards nisi javën e kaluar një prej fazave më emocionuese të kësaj gare në Institutin Harry Fultz ndërsa vijoi ditën e sotme me dy takimet të tjera në Tiranë dhe Prishtinë me të rinjtë dhe të rejat kreative në fushën e teknologjisë, informacionit dhe komunikimit që u pritën plot gjallëri.

Nxënësit e ekselencës të “Harry Fultz” shkëmbyen përvojat e tyre në ndërtimin e robotëve me të pranishmit.

E kthyer tashmë në një traditë, këto takime organizohen pranë shkollave, universiteteve, qendrave të inovacionit dhe hapësirave të komunitetit të teknologjisë me qëllim që të inkurajojë pjesëmarrjen në ICT Awards.

Në Tiranë ekipet e ICT Awards vizituan Studentët Master Siguri Informacioni të Fakultetit të Ekonomisë. Me pritjen e profesorit të këtij fakulteti Gjergji Mulla i cili ka qenë edhe anëtare jurie pranë ICT Awards, studentët që morën pjesë shprehën një interes të veçantë për kategorinë Cyber Security e cila çdo vit ka qenë ndër më të kërkuarat në mesin e aplikantëve.

Në Prishtinë ICT Awards ishte pranë Qendrës Social-Edukative “Don Bosko” ku u mirëprit nga drejtori z.Izidor LLukiq dhe profesori Arianit Gegaj.

Në të dy takimet u shpalosen detajet e ICT Awards, kriteret e garës, çmimet, shpërblimet dhe mënyrat e vlerësimit të kandidatëve dhe aplikantëve që zgjedhin ti bashkohen edicionit të 7-të.

Prezantimit i garës përpara nxënësve dhe studentëve u bë me praninë e bashkëthemeluesit Kushtrim Shala dhe koordinatorit Ardian Alaj.

Edicioni i kësaj gare përmban shtatë kategori, disa prej të cilave pjesë e ICT Awards që nga edicioni i parë: ICT Inovacioni i Vitit, ICT Mobiliteti i Vitit, ICT Diploma e Vitit, ICT Ylli në Ngritje, Gruaja në ICT, ICT Shërbimi Publik i Vitit dhe Cyber Security.

Takimet e ditës së sotme gjithashtu shënojnë hapjen e një maratone disa javore ku ICT Awards do të vizitojë qytete të ndryshme të Shqipërisë për të zgjuar vëmendjen e shqiptarëve drejt inovacionit dhe kreativitetit.

Ekipet e ICT Awards do të jenë pranë studentëve, novatorëve, të rinjve dhe rejave, adhuruesve dhe entuziastëve të botës së teknologjisë nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia në javët në vijim.

Kjo fushatë do të përmbyllet me afatin e fundit të aplikimeve që është data 31 Mars. Çdo ditë të gjithë ata që kanë zgjedhur ti besojnë ICT Awards punën, projektet dhe idetë e tyre më të çmuara mund të aplikojnë përmes uebsajtit www.ictawards.org në njërën prej shtatë kategorive të vlerësimit.

Gjithashtu për të rejat më të fundit rreth takimeve, vlerësimeve dhe shpërblimeve që sjell kjo garës qëndroni të informuar përmes faqes zyrtare të ICT Awards në rrjetin social Facebook.

ICT Awards nis këtë edicion të 7-të me mbështetjen tradicionale dhe të çmuar të sponsorëve Raiffeisen Bank, Fondacionit Dritan Hoxha dhe Albvision.

Edicioni i 7-të është një shans i ri, një fillim i një sfide të re për Shqiptarët novatorë, në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Malin e Zi dhe kudo në diasporë.

Albanian ICT Awards fton të gjithë shqiptarët kandidatë potencial nga mbarë trojet shqiptare dhe diaspora që janë krijues në fushën e Teknologjisë të bëhen pjesë e garës së vetme mbarëkombëtare.

Partners

Sfida më e madhe që has edukimi sot është orientimi i studentëve dhe nxënësve drejt karrierës më të përshtatshme për aftësitë dhe…

më shumë

Në edicionin e 7-të të Albanian ICT Awards një vajzë 13 vjeçare nga Gjakova, Fiona Meqa, triumfoi në kategorinë Ylli në Ngritje….

më shumë

Një projekt zhvilluar nxitur nga disniveli mes numrit të të punësuarve në TI dhe kërkesave të larta për ta. Projekti Qendra për…

më shumë

Në të Mars këtij viti Bashkia Tiranë në bashkëpunim me Vodafone Albania sollën risitë në aplikacionin Tirana Ime. Bëhet fjalë për një…

më shumë

Sfida më e madhe që has edukimi sot është orientimi i studentëve dhe nxënësve drejt karrierës më të përshtatshme për aftësitë dhe…

më shumë

Me eksperiencën praktike si “penetration tester”, djaloshi nga Prishtina Meridian Miftari synon që me projektin “Analizë ose publikim për metodologjinë e mbrojtjes…

më shumë

Vjen nga Tirana dhe si pjesë e temës së saj të Diplomës ishte një studim i fokusuar kryesisht në  një produkt që…

më shumë

Me eksperiencën praktike si “penetration tester”, djaloshi nga Prishtina Meridian Miftari synon që me projektin “Analizë ose publikim për metodologjinë e mbrojtjes…

më shumë

Si ndihmëse me inteligjencë artificiale për personelin mjekësor, Zana ndihmon në monitorimin dhe konsultimin e pacientëve, duke e thjeshtëzuar trajtimin e tyre…

më shumë

“Kalipso” është përgjigje ndaj nevojës në rritje të interesit të turistëve (lokalë dhe të huaj), përfaqëson një platformë që u shërben në…

më shumë

Në edicionin e 7-të të Albanian ICT Awards një vajzë 13 vjeçare nga Gjakova, Fiona Meqa, triumfoi në kategorinë Ylli në Ngritje….

më shumë

Kategoria Inovacioni i Vitit në Albanian ICT Awards është padyshim çdo vit një prej më të lakmuarave. Këtë vit çmimi shkoi për…

më shumë

Shtëpia botuese lider në rajon në fushën e teknologjisë dhe informacionit ICTSmedia shpalli mbrëmjen e së Martes fituesit e edicionit të 7-të…

më shumë

Shtëpia Botuese ICTSmedia, lider në rajon në fushën e teknologjisë dhe informacionit, organizon për vitin e 7-të me radhë garën mbarëkombëtare në…

më shumë

Albanian ICT Awards, gara mbarëkombëtare e mendjeve të ndritura në teknologji, informacion dhe komunikimi, po shkon drejt finalizimit të edicionit 7-të të…

më shumë

Mbyllja e aplikimeve më 30 Mars dhe pas një maratone të gjatë takimesh informative në shkolla, universitete, qendra dhe hapësira inovacioni në…

më shumë
ICT Awards

Universiteti për Biznes dhe Teknologji në Prishtinë ishte destinacioni i radhës së edicionit të 7-të të ICT Awards. Ekipi i garës mbarëkombëtare…

më shumë

Me vetëm pesë ditë të ngelura nga mbyllja e aplikimeve të edicionit të 7-të ICT Awards organizoi bootkampin e radhës. Pas atij…

më shumë

Me afrimin e afatit të fundit të aplikimeve për edicionin e 7-të të ICT Awards, takimet informative me shkollat, universitetet dhe komunitetin…

më shumë

Java e tretë e takimeve informative që po mbahen nga ekipi organizativ në kuadër të edicionit të 7-të të ICT Awards në…

më shumë

Kanë ngelur dy javë mbyllja e aplikimeve dhe takimet informative në kuadër të edicionit të 7-të të ICT Awards po rriten çdo…

më shumë

Albanian ICT Awards hyri në javën e tretë të takimeve informative që po organizohen në kuadër të edicionit të 7-të garës mbarëkombëtare…

më shumë

Pasi vizitoi ditën e djeshme Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Tiranës dhe Qendrën Social-Edukative “Don Bosko” në Prishtinë, destinacioni i radhës për…

më shumë

Edicioni i 7-të i ICT Awards nisi javën e kaluar një prej fazave më emocionuese të kësaj gare në Institutin Harry Fultz…

më shumë

Ditën e djeshme, më 6 Shkurt 2019 në orën 18:00 pranë ambienteve të ARTURBINA u hap edicioni i 7-të i garës së…

më shumë

Për vitin e shtatë me radhë, ICTSmedia do ta freskojë vëmendjen dhe fokusin e publikut në anën inovative dhe kreative ku mendjet…

më shumë

Pas një maratone katër mujore, edicioni i 6-të i Albanian ICT Awards u finalizua në mbrëmjen Gala të së Premtes, ku u…

më shumë