Djaloshi nga Prishtina bën revolucion në industrinë e shëndetësisë përmes teknologjisë

Kategoria Inovacioni i Vitit në Albanian ICT Awards është padyshim çdo vit një prej më të lakmuarave. Këtë vit çmimi shkoi për një projekt unik djaloshin nga Prishtina Agon Avdimetaj.

Një entuziast i teknologjisë dhe sipërmarrës prej 9 vitesh, Agoni ka studiuar për Inxhinieri Kompjuterike. Ai qëndron pas startupeve si Vianova Health, ZombieSoup, AppSix të cilat ai ka arritur ti shndërrojë në kompani të mëdha dhe lojtarë kryesorë të teknologjisë në rajone të ndryshme të Amerikës Veriore, Evropës dhe Australisë.

Në ICT Awards 7 ai konkurroi me Rosie, një produkt i kompanisë Vianova Health e cila është në partneritet me një ndër prodhuesit më të mëdhenj në Botë të kompjuterave “Lenovo”. Eshte një koordinatore virtuale e kujdesit që menaxhon pacientët në shtëpitë e tyre.

Rosie ndihmon mjekët dhe anëtarët e familjes të monitorojnë, edukojnë dhe trajnojnë pacientët për shëndet më të mirë.

Rosie është një chabot inteligjent artificial që orkestron detyrat e përditshme për pacientët duke përpunuar miliona të dhëna në kohë reale.

Në kategorinë Inovacioni i Vitit Agoni u vu përballë Rezart Priftit nga Tirana me platformën shqiptare të mësimit online Metronom dhe Qëndrim Pllanës me produktin Evalou – Test on the go.

Në skenën e ICT Awards ai shprehu mirënjohjen e tij për aktivitete të tilla ti ICT Awards të cilat ndihmojnë dhe promovojnë të rinjtë.

Gjithashtu tha se Rosie punon me njerëz të cilët kanë sëmundje kronike në faza të avancuara dhe përmendi rastin e diabetikëve kur Rosie i ndihmon ata të mbajnë në nivele të ulëta sheqerin në gjak.

“Thonë se momente si kjo janë rezultat i çdo vendimi dhe ngjarjeje paraprake, orkestrim i përsosur i tyre, le të reflektojmë të gjithë së bashku, si fëmijë të luftës të shkelur e të poshtëruar dhe të lënduar sot duke qëndruar me kokën lart në shenjë respekti të qënies njerëzore.

Inovacioni nuk ka kufij e nuk njeh as madhësi të autorit, ndikimi i tij është i pafund. Më të vegjlit, më të varfrit, ne mund të krijojmë dhe kur krijojmë mund të prekim po aq fuqishëm sa më të fuqishmit. Testamenti më i madh njerëzor është që impakti ynë nga një Kosovë e vogël do të thotë komfort dhe sigurt për një të moshuar në cepin tjetër të botës, ishin fjalët e Agonit në skenën e ICT Awards.

Partners

Sfida më e madhe që has edukimi sot është orientimi i studentëve dhe nxënësve drejt karrierës më të përshtatshme për aftësitë dhe…

më shumë

Në edicionin e 7-të të Albanian ICT Awards një vajzë 13 vjeçare nga Gjakova, Fiona Meqa, triumfoi në kategorinë Ylli në Ngritje….

më shumë

Një projekt zhvilluar nxitur nga disniveli mes numrit të të punësuarve në TI dhe kërkesave të larta për ta. Projekti Qendra për…

më shumë

Në të Mars këtij viti Bashkia Tiranë në bashkëpunim me Vodafone Albania sollën risitë në aplikacionin Tirana Ime. Bëhet fjalë për një…

më shumë

Sfida më e madhe që has edukimi sot është orientimi i studentëve dhe nxënësve drejt karrierës më të përshtatshme për aftësitë dhe…

më shumë

Me eksperiencën praktike si “penetration tester”, djaloshi nga Prishtina Meridian Miftari synon që me projektin “Analizë ose publikim për metodologjinë e mbrojtjes…

më shumë

Vjen nga Tirana dhe si pjesë e temës së saj të Diplomës ishte një studim i fokusuar kryesisht në  një produkt që…

më shumë

Me eksperiencën praktike si “penetration tester”, djaloshi nga Prishtina Meridian Miftari synon që me projektin “Analizë ose publikim për metodologjinë e mbrojtjes…

më shumë

Si ndihmëse me inteligjencë artificiale për personelin mjekësor, Zana ndihmon në monitorimin dhe konsultimin e pacientëve, duke e thjeshtëzuar trajtimin e tyre…

më shumë

“Kalipso” është përgjigje ndaj nevojës në rritje të interesit të turistëve (lokalë dhe të huaj), përfaqëson një platformë që u shërben në…

më shumë

Në edicionin e 7-të të Albanian ICT Awards një vajzë 13 vjeçare nga Gjakova, Fiona Meqa, triumfoi në kategorinë Ylli në Ngritje….

më shumë

Kategoria Inovacioni i Vitit në Albanian ICT Awards është padyshim çdo vit një prej më të lakmuarave. Këtë vit çmimi shkoi për…

më shumë

Shtëpia botuese lider në rajon në fushën e teknologjisë dhe informacionit ICTSmedia shpalli mbrëmjen e së Martes fituesit e edicionit të 7-të…

më shumë

Shtëpia Botuese ICTSmedia, lider në rajon në fushën e teknologjisë dhe informacionit, organizon për vitin e 7-të me radhë garën mbarëkombëtare në…

më shumë

Albanian ICT Awards, gara mbarëkombëtare e mendjeve të ndritura në teknologji, informacion dhe komunikimi, po shkon drejt finalizimit të edicionit 7-të të…

më shumë

Mbyllja e aplikimeve më 30 Mars dhe pas një maratone të gjatë takimesh informative në shkolla, universitete, qendra dhe hapësira inovacioni në…

më shumë
ICT Awards

Universiteti për Biznes dhe Teknologji në Prishtinë ishte destinacioni i radhës së edicionit të 7-të të ICT Awards. Ekipi i garës mbarëkombëtare…

më shumë

Me vetëm pesë ditë të ngelura nga mbyllja e aplikimeve të edicionit të 7-të ICT Awards organizoi bootkampin e radhës. Pas atij…

më shumë

Me afrimin e afatit të fundit të aplikimeve për edicionin e 7-të të ICT Awards, takimet informative me shkollat, universitetet dhe komunitetin…

më shumë

Java e tretë e takimeve informative që po mbahen nga ekipi organizativ në kuadër të edicionit të 7-të të ICT Awards në…

më shumë

Kanë ngelur dy javë mbyllja e aplikimeve dhe takimet informative në kuadër të edicionit të 7-të të ICT Awards po rriten çdo…

më shumë

Albanian ICT Awards hyri në javën e tretë të takimeve informative që po organizohen në kuadër të edicionit të 7-të garës mbarëkombëtare…

më shumë

Pasi vizitoi ditën e djeshme Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Tiranës dhe Qendrën Social-Edukative “Don Bosko” në Prishtinë, destinacioni i radhës për…

më shumë

Edicioni i 7-të i ICT Awards nisi javën e kaluar një prej fazave më emocionuese të kësaj gare në Institutin Harry Fultz…

më shumë

Ditën e djeshme, më 6 Shkurt 2019 në orën 18:00 pranë ambienteve të ARTURBINA u hap edicioni i 7-të i garës së…

më shumë

Për vitin e shtatë me radhë, ICTSmedia do ta freskojë vëmendjen dhe fokusin e publikut në anën inovative dhe kreative ku mendjet…

më shumë

Pas një maratone katër mujore, edicioni i 6-të i Albanian ICT Awards u finalizua në mbrëmjen Gala të së Premtes, ku u…

më shumë