ICT Awards 7 vizitë në Fakultetin e Inxhinierisë Mekanike-Mekatronikë në Universitetin e Prishtinës

Pasi vizitoi ditën e djeshme Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Tiranës dhe Qendrën Social-Edukative “Don Bosko” në Prishtinë, destinacioni i radhës për ekipin e ICT Awards ditën e sotme ishte Universiteti i Prishtinës.

Ekipi i ICT Awards u prit nga Prof. Dr. Arbnor Pajaziti dhe prodekani Dr. Sc. Shpëtim Lajqi në Fakultetin e Inxhinierisë Mekanike-Mekatronikë.

Përveç prezantimit të garës, kritereve të vlerësimit dhe shpërblimeve, ICT Awards pati shansin të vizitonte laboratorët e këtij fakulteti duke u njohur më nga afër me punën e shkëlqyer dhe palodhshme që bëjnë studentët e këtij fakulteti.

Prezantimin shoqëroi edhe finalisti i edicionit të kaluar Arianit Pajaziti. Ai ka qenë student pranë Fakultetit të Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike duke ndarë me studentët eksperiencën e tij në edicionin e 6-të të ICT Awards.

Ai foli për rrugëtimin që nga aplikimi, mënyra e vlerësimit dhe përfitimet që ofron ICT Awards për gjithë ata që vendosin ti bashkohen garës më madhe mbarëkombëtare të teknologjisë.

Edicioni i 7-të i ICT Awards nisi zyrtarisht maratonën e takimeve informative javën e kaluar duke vizituar nxënësit e “Harry Fultz” në Tiranë. Gjatë ditës së djeshme dy takime të tjera u organizuan dhe i sotme e dërgon në katër numrin e tyre.

Ditën e nesërme vijon një tjetër takim, kësaj herë në Tiranë. Ekipi i ICT Awards do të ketë një audiencë prej studentësh të niveli Bachelor dhe Master në degë të ndryshme të informatikës, matematikës dhe statistikës pranë Universitetit Evropian të Tiranës.

Fushata e takime do të vijojë deri në fund të muajit Mars. Kujtojmë se data 31 Mars është afati i fundit i aplikimeve ku secili prej jush që ka një projekt me në fokus teknologjinë mund të aplikojë në një prej shtatë kategorive: ICT Inovacioni i Vitit, ICT Mobiliteti i Vitit, ICT Diploma e Vitit, ICT Ylli në Ngritje, Gruaja në ICT, Shërbimi Publik më i mirë i Vitit dhe Siguri Kibernetike.

Aplikimet janë të hapura përmes uebsajtit zyrtar www.ictawards.org. Gjithashtu për informacionet dhe të rejat më të fundit qëndroni të lidhur me faqen zyrtare të ICT Awards në rrjetin social Facebook.

Edhe këtë edicioni të 7-të ICT Awards ka gjetur mbështetjen tradicionale dhe të çmuar të sponsorëve Raiffeisen Bank, Fondacionit Dritan Hoxha dhe Albvision.

Në javët në vijim takimet do të vijojnë në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Malin e Zi dhe mbarë trevat shqipfolëse.

Partners

Sfida më e madhe që has edukimi sot është orientimi i studentëve dhe nxënësve drejt karrierës më të përshtatshme për aftësitë dhe…

më shumë

Në edicionin e 7-të të Albanian ICT Awards një vajzë 13 vjeçare nga Gjakova, Fiona Meqa, triumfoi në kategorinë Ylli në Ngritje….

më shumë

Një projekt zhvilluar nxitur nga disniveli mes numrit të të punësuarve në TI dhe kërkesave të larta për ta. Projekti Qendra për…

më shumë

Në të Mars këtij viti Bashkia Tiranë në bashkëpunim me Vodafone Albania sollën risitë në aplikacionin Tirana Ime. Bëhet fjalë për një…

më shumë

Sfida më e madhe që has edukimi sot është orientimi i studentëve dhe nxënësve drejt karrierës më të përshtatshme për aftësitë dhe…

më shumë

Me eksperiencën praktike si “penetration tester”, djaloshi nga Prishtina Meridian Miftari synon që me projektin “Analizë ose publikim për metodologjinë e mbrojtjes…

më shumë

Vjen nga Tirana dhe si pjesë e temës së saj të Diplomës ishte një studim i fokusuar kryesisht në  një produkt që…

më shumë

Me eksperiencën praktike si “penetration tester”, djaloshi nga Prishtina Meridian Miftari synon që me projektin “Analizë ose publikim për metodologjinë e mbrojtjes…

më shumë

Si ndihmëse me inteligjencë artificiale për personelin mjekësor, Zana ndihmon në monitorimin dhe konsultimin e pacientëve, duke e thjeshtëzuar trajtimin e tyre…

më shumë

“Kalipso” është përgjigje ndaj nevojës në rritje të interesit të turistëve (lokalë dhe të huaj), përfaqëson një platformë që u shërben në…

më shumë

Në edicionin e 7-të të Albanian ICT Awards një vajzë 13 vjeçare nga Gjakova, Fiona Meqa, triumfoi në kategorinë Ylli në Ngritje….

më shumë

Kategoria Inovacioni i Vitit në Albanian ICT Awards është padyshim çdo vit një prej më të lakmuarave. Këtë vit çmimi shkoi për…

më shumë

Shtëpia botuese lider në rajon në fushën e teknologjisë dhe informacionit ICTSmedia shpalli mbrëmjen e së Martes fituesit e edicionit të 7-të…

më shumë

Shtëpia Botuese ICTSmedia, lider në rajon në fushën e teknologjisë dhe informacionit, organizon për vitin e 7-të me radhë garën mbarëkombëtare në…

më shumë

Albanian ICT Awards, gara mbarëkombëtare e mendjeve të ndritura në teknologji, informacion dhe komunikimi, po shkon drejt finalizimit të edicionit 7-të të…

më shumë

Mbyllja e aplikimeve më 30 Mars dhe pas një maratone të gjatë takimesh informative në shkolla, universitete, qendra dhe hapësira inovacioni në…

më shumë
ICT Awards

Universiteti për Biznes dhe Teknologji në Prishtinë ishte destinacioni i radhës së edicionit të 7-të të ICT Awards. Ekipi i garës mbarëkombëtare…

më shumë

Me vetëm pesë ditë të ngelura nga mbyllja e aplikimeve të edicionit të 7-të ICT Awards organizoi bootkampin e radhës. Pas atij…

më shumë

Me afrimin e afatit të fundit të aplikimeve për edicionin e 7-të të ICT Awards, takimet informative me shkollat, universitetet dhe komunitetin…

më shumë

Java e tretë e takimeve informative që po mbahen nga ekipi organizativ në kuadër të edicionit të 7-të të ICT Awards në…

më shumë

Kanë ngelur dy javë mbyllja e aplikimeve dhe takimet informative në kuadër të edicionit të 7-të të ICT Awards po rriten çdo…

më shumë

Albanian ICT Awards hyri në javën e tretë të takimeve informative që po organizohen në kuadër të edicionit të 7-të garës mbarëkombëtare…

më shumë

Pasi vizitoi ditën e djeshme Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Tiranës dhe Qendrën Social-Edukative “Don Bosko” në Prishtinë, destinacioni i radhës për…

më shumë

Edicioni i 7-të i ICT Awards nisi javën e kaluar një prej fazave më emocionuese të kësaj gare në Institutin Harry Fultz…

më shumë

Ditën e djeshme, më 6 Shkurt 2019 në orën 18:00 pranë ambienteve të ARTURBINA u hap edicioni i 7-të i garës së…

më shumë

Për vitin e shtatë me radhë, ICTSmedia do ta freskojë vëmendjen dhe fokusin e publikut në anën inovative dhe kreative ku mendjet…

më shumë

Pas një maratone katër mujore, edicioni i 6-të i Albanian ICT Awards u finalizua në mbrëmjen Gala të së Premtes, ku u…

më shumë