ICT Awards dhe S4J Aftësi për Punë organizuan në qytetin e Vlorës bootkampin e dytë ICTS

Me vetëm pesë ditë të ngelura nga mbyllja e aplikimeve të edicionit të 7-të ICT Awards organizoi bootkampin e radhës.

Pas atij të qytetit të Lezhës, kësaj herë radhën e kishte qyteti i Vlorës dhe nxënësit e Shkollës Industriale “Pavarësia” në Vlorë.

Ditën e Premte ata u prezantuan me garën mbarë kombëtare dhe ishte hera e parë që ICT Awards organizon një takim në këtë qytet.

Të Shtunën Stafi i ICTSmedia shoqëruar nga ekipi i kontributorëve të ICT Awards, mentorë dhe sipërmarrës të suksesshëm si Genti Selenica, Arjan Ymeri, Driton Musolli dhe me mbështetjen e S4J, u rikthye për të organizuar mini-konkursin me nxënës së përzgjedhur.

Nxënësit u organizuan në gjashtë ekipe me nga 4-5 studentë: Eco Village, Ambulance On, API, PET Assistant, Soldering Station dhe Cheap Prize.

Secili ekip prezantoi përpara jurisë përpërbërë nga: Kushtrim Shala, bashkëthemelues dhe koordinator i ICT Awards, Driton Musolli CEO i Transmogul, Meri Roboci dhe Orjela Bajo instruktore STEM pranë ICTSlab, Genti Selenica CEO i Baboon.al dhe Arjan Ymeri drejtor i Ofiçina.

Eco Village është një fshat turistik miqësor ndaj mjedisit; Ambulance On është një aplikacion për shërbim të shpejtë ambulance në Vlorë; API është një aplikacion i cili do të shërbejë si qendra kryesore e informacionit për institucionet publike dhe private; PET Assistant është aplikacion i cili ndihmon pronarët e kafshëve shtëpiake të ndjekin ciklet shëndetësore të tyre; Soldering Station është një vend në Vlorë ku njerëzit mund të shkojnë për të riparuar pajisjet e tyre elektronike dhe Cheap Prize një uebsajt dhe aplikacion i cili grumbullon të gjitha produktet në shitje të dyqaneve kryesore në Shqipëri.

Gjatë bootkampit u mbajtën prezantime nga Kushtrim Shala për idetë e reja inovative, nga Driton Musolli për aktivitetet energjike, dhe histori suksesi nga Genti Selenica dhe Arjan Ymeri.

Instruktoret STEM të ICTSlab Meri Roboci dhe Orjela Bajo folën për aftësitë në prezantim dhe modelet/planet e biznesit respektivisht.

Në fund të aktiviteti juria shpalli PET Assistant idenë më inovative, Cheap Price si ekipin më bashkëpunues dhe API Team do të ketë shansin të trajnohet me një plan të personalizuar për teknologjitë më inovative në qendrën multi-funksionale në Tiranë.

Takimet e ICT Awards do të vijojnë ditën e nesërme në Kolegjin Riinvest. Që nga hapja e këtij edicioni janë organizuar mëse 25 takime informative në shkolla, universitete në qendra dhe hapësira inovacioni.

Kujtojmë se afati i fundit i aplikimeve është data 30 Mars ora 00:00. Të gjithë ata që duan të bëhen pjesë mund të aplikojnë përmes uebsajtit në formatin online në një prej shtatë kategorive: ICT Inovacioni i Vitit, ICT Mobiliteti i Vitit, ICT Diploma e Vitit, ICT Ylli në Ngritje, Gruaja në ICT, ICT Shërbimi Publik i Vitit dhe Cyber Security.

Albanian ICT Awards fton të gjithë shqiptarët kandidatë potencial nga mbarë trojet shqiptare dhe diaspora që janë krijues në fushën e Teknologjisë të bëhen pjesë e garës së vetme mbarëkombëtare.

Për zhvillimet më të fundit na ndiqni në rrjetin social Facebook dhe në uebsajtin www.ictawards.org. /ICTAwards.org

Partners

Sfida më e madhe që has edukimi sot është orientimi i studentëve dhe nxënësve drejt karrierës më të përshtatshme për aftësitë dhe…

më shumë

Në edicionin e 7-të të Albanian ICT Awards një vajzë 13 vjeçare nga Gjakova, Fiona Meqa, triumfoi në kategorinë Ylli në Ngritje….

më shumë

Një projekt zhvilluar nxitur nga disniveli mes numrit të të punësuarve në TI dhe kërkesave të larta për ta. Projekti Qendra për…

më shumë

Në të Mars këtij viti Bashkia Tiranë në bashkëpunim me Vodafone Albania sollën risitë në aplikacionin Tirana Ime. Bëhet fjalë për një…

më shumë

Sfida më e madhe që has edukimi sot është orientimi i studentëve dhe nxënësve drejt karrierës më të përshtatshme për aftësitë dhe…

më shumë

Me eksperiencën praktike si “penetration tester”, djaloshi nga Prishtina Meridian Miftari synon që me projektin “Analizë ose publikim për metodologjinë e mbrojtjes…

më shumë

Vjen nga Tirana dhe si pjesë e temës së saj të Diplomës ishte një studim i fokusuar kryesisht në  një produkt që…

më shumë

Me eksperiencën praktike si “penetration tester”, djaloshi nga Prishtina Meridian Miftari synon që me projektin “Analizë ose publikim për metodologjinë e mbrojtjes…

më shumë

Si ndihmëse me inteligjencë artificiale për personelin mjekësor, Zana ndihmon në monitorimin dhe konsultimin e pacientëve, duke e thjeshtëzuar trajtimin e tyre…

më shumë

“Kalipso” është përgjigje ndaj nevojës në rritje të interesit të turistëve (lokalë dhe të huaj), përfaqëson një platformë që u shërben në…

më shumë

Në edicionin e 7-të të Albanian ICT Awards një vajzë 13 vjeçare nga Gjakova, Fiona Meqa, triumfoi në kategorinë Ylli në Ngritje….

më shumë

Kategoria Inovacioni i Vitit në Albanian ICT Awards është padyshim çdo vit një prej më të lakmuarave. Këtë vit çmimi shkoi për…

më shumë

Shtëpia botuese lider në rajon në fushën e teknologjisë dhe informacionit ICTSmedia shpalli mbrëmjen e së Martes fituesit e edicionit të 7-të…

më shumë

Shtëpia Botuese ICTSmedia, lider në rajon në fushën e teknologjisë dhe informacionit, organizon për vitin e 7-të me radhë garën mbarëkombëtare në…

më shumë

Albanian ICT Awards, gara mbarëkombëtare e mendjeve të ndritura në teknologji, informacion dhe komunikimi, po shkon drejt finalizimit të edicionit 7-të të…

më shumë

Mbyllja e aplikimeve më 30 Mars dhe pas një maratone të gjatë takimesh informative në shkolla, universitete, qendra dhe hapësira inovacioni në…

më shumë
ICT Awards

Universiteti për Biznes dhe Teknologji në Prishtinë ishte destinacioni i radhës së edicionit të 7-të të ICT Awards. Ekipi i garës mbarëkombëtare…

më shumë

Me vetëm pesë ditë të ngelura nga mbyllja e aplikimeve të edicionit të 7-të ICT Awards organizoi bootkampin e radhës. Pas atij…

më shumë

Me afrimin e afatit të fundit të aplikimeve për edicionin e 7-të të ICT Awards, takimet informative me shkollat, universitetet dhe komunitetin…

më shumë

Java e tretë e takimeve informative që po mbahen nga ekipi organizativ në kuadër të edicionit të 7-të të ICT Awards në…

më shumë

Kanë ngelur dy javë mbyllja e aplikimeve dhe takimet informative në kuadër të edicionit të 7-të të ICT Awards po rriten çdo…

më shumë

Albanian ICT Awards hyri në javën e tretë të takimeve informative që po organizohen në kuadër të edicionit të 7-të garës mbarëkombëtare…

më shumë

Pasi vizitoi ditën e djeshme Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Tiranës dhe Qendrën Social-Edukative “Don Bosko” në Prishtinë, destinacioni i radhës për…

më shumë

Edicioni i 7-të i ICT Awards nisi javën e kaluar një prej fazave më emocionuese të kësaj gare në Institutin Harry Fultz…

më shumë

Ditën e djeshme, më 6 Shkurt 2019 në orën 18:00 pranë ambienteve të ARTURBINA u hap edicioni i 7-të i garës së…

më shumë

Për vitin e shtatë me radhë, ICTSmedia do ta freskojë vëmendjen dhe fokusin e publikut në anën inovative dhe kreative ku mendjet…

më shumë

Pas një maratone katër mujore, edicioni i 6-të i Albanian ICT Awards u finalizua në mbrëmjen Gala të së Premtes, ku u…

më shumë