ICT Awards në bashkëpunim me Aftësi për Punë S4J organizoi në Lezhë Bootkampin ICTS

Java e tretë e takimeve informative që po mbahen nga ekipi organizativ në kuadër të edicionit të 7-të të ICT Awards në kërkim të talenteve dhe kreativitetit shqipfolës u përmbyll gjatë fundjavës me një aktivitet ndryshe.

Ditën e Premte përfaqësuesit e garës udhëtuan për herë të parë drejt qytetit të Lezhës dhe Shkollës Profesionale “Kolin Gjoka” ku gjetën plot pasion dhe frymëzim.

Fëmijët e talentuar dhe mësuesit e pasionuar nën drejtimin e Bardh Dedgjonaj lanë mbresa pozitive dhe demonstruan një potencial premtues që kjo shkollë fshihte.

Takimi erdhi falë një memorandumi bashkëpunimi nënshkruar mes ICT Awards, Shkollës Profesionale “Kolin Gjoka” dhe Aftësi për Punë S4J i cili vendos themelet e një bashkëpunimi afatgjatë dhe të frytshëm.

Dy ditë më pas ekipi i ICT Awards u rikthye përsëri në Lezhë për të organizuar Bootkampin ICTS me të rinj të qytetit të Lezhës, profesorë dhe drejtues nga shkolla Kolin Gjoka.

Tema kryesore e këtij Bootkampi ishte pasioni për teknologjinë dhe sipërmarrjen. Këtij aktiviteti ju bashkuan edhe bashkëthemeluesi i ICT Awards Kushtrim Shala, stafi i ICTSlab përfaqësuar nga instruktoret STEM Meri Roboci dhe Orjela Bajo aktorë të ekosistemit si Tomi Kallanxhi dhe Driton Musolli, duke e shndërruar të Dielën në një ditë plot dinamikë dhe të paharrueshme për të gjithë ata që morën pjesë.

Studentët u organizuan në 7 ekipe me 4-5 anëtare. Secili ekip kishte për detyrë të zgjidhte një model biznesi nën mbikëqyrjen e trajnerëve.

Ekipet e formuara ishin: PUSH – aplikacion dhe uebsajt food-delivery; Learn to Earn – një platformë për kurset online; Fly Umbrella – një çadër e cila ndjek personin me ndihmën e një droni dhe funksioneve të njohjes së fytyrës; Lezha Booking – një uebsajt për rezervimin e hoteleve, apartamenteve dhe restoranteve në Lezhë; Lezha Guide – një aplikacion për pika turistike të Lezhës; Give a Hand – një aplikacion për tu dhënë ushqimin e mbetur prej restoranteve njerëzve në nevojë; Solution – një agjenci për të lidhur njerëzit në Lezhë me mekanikët.

Juria vendosi Fly Umbrella si projektin më inovativ dhe Learn to Earn si projektin me ekipin më bashkërendues. Së fundi ekipi të PUSH ju dha shansi të trajnohen mbi një plan të personalizuar dhe njohur më nga afër me teknologjitë inovative në qendrën multifunksionale ICTSlab.

Ngjarja e dërgoi numrin e aktiviteteve të mbajtura vetëm javën e kaluar në 10 të tilla. Filluam me takime në Maqedoni, konkretisht Shkup dhe Tetovë, për të vizituar në ditët në vazhdim Kosovën Lindore dhe Preshevën, më pas Prizrenin ndërsa në Tiranë vijuan takimet nëpër shkolla, universitete e qendra.

Kanë ngelur vetëm 14 ditë nga afati i fundit i aplikimeve dhe thirrja e ICT Awards nuk ndalet.

Më 20 Mars ICT Awards do të takohet me studentët e shkëlqyer të Universitetit Politeknik të Tiranës në orën 12:00. Ditën e Enjte në bashkëpunim me Open Data Kosovo, ICT Awards organizon për të disatin vit me radhë sesionin informativ me komunitetin e teknologjisë në Prishtinë.

Për më shumë informacion rreth zhvillimeve të fundit të edicionit të 7-të të ICT Awards ju ftojmë të ndiqni faqen zyrtare në rrjetin social Facebook ose të na vizitoni përmes uebsajtit www.ictawards.org.

Ky edicioni shpalli të hapur garën më 6 Shkurt në 7 kategori: ICT Inovacioni i Vitit, ICT Mobiliteti i Vitit, ICT Diploma e Vitit, ICT Ylli në Ngritje, Gruaja në ICT, ICT Shërbimi Publik i Vitit dhe Cyber Security.

Aplikimi mund të kryhet vetëm formatin online nga uebsajti. /ICTAwards.org

Partners

Sfida më e madhe që has edukimi sot është orientimi i studentëve dhe nxënësve drejt karrierës më të përshtatshme për aftësitë dhe…

më shumë

Në edicionin e 7-të të Albanian ICT Awards një vajzë 13 vjeçare nga Gjakova, Fiona Meqa, triumfoi në kategorinë Ylli në Ngritje….

më shumë

Një projekt zhvilluar nxitur nga disniveli mes numrit të të punësuarve në TI dhe kërkesave të larta për ta. Projekti Qendra për…

më shumë

Në të Mars këtij viti Bashkia Tiranë në bashkëpunim me Vodafone Albania sollën risitë në aplikacionin Tirana Ime. Bëhet fjalë për një…

më shumë

Sfida më e madhe që has edukimi sot është orientimi i studentëve dhe nxënësve drejt karrierës më të përshtatshme për aftësitë dhe…

më shumë

Me eksperiencën praktike si “penetration tester”, djaloshi nga Prishtina Meridian Miftari synon që me projektin “Analizë ose publikim për metodologjinë e mbrojtjes…

më shumë

Vjen nga Tirana dhe si pjesë e temës së saj të Diplomës ishte një studim i fokusuar kryesisht në  një produkt që…

më shumë

Me eksperiencën praktike si “penetration tester”, djaloshi nga Prishtina Meridian Miftari synon që me projektin “Analizë ose publikim për metodologjinë e mbrojtjes…

më shumë

Si ndihmëse me inteligjencë artificiale për personelin mjekësor, Zana ndihmon në monitorimin dhe konsultimin e pacientëve, duke e thjeshtëzuar trajtimin e tyre…

më shumë

“Kalipso” është përgjigje ndaj nevojës në rritje të interesit të turistëve (lokalë dhe të huaj), përfaqëson një platformë që u shërben në…

më shumë

Në edicionin e 7-të të Albanian ICT Awards një vajzë 13 vjeçare nga Gjakova, Fiona Meqa, triumfoi në kategorinë Ylli në Ngritje….

më shumë

Kategoria Inovacioni i Vitit në Albanian ICT Awards është padyshim çdo vit një prej më të lakmuarave. Këtë vit çmimi shkoi për…

më shumë

Shtëpia botuese lider në rajon në fushën e teknologjisë dhe informacionit ICTSmedia shpalli mbrëmjen e së Martes fituesit e edicionit të 7-të…

më shumë

Shtëpia Botuese ICTSmedia, lider në rajon në fushën e teknologjisë dhe informacionit, organizon për vitin e 7-të me radhë garën mbarëkombëtare në…

më shumë

Albanian ICT Awards, gara mbarëkombëtare e mendjeve të ndritura në teknologji, informacion dhe komunikimi, po shkon drejt finalizimit të edicionit 7-të të…

më shumë

Mbyllja e aplikimeve më 30 Mars dhe pas një maratone të gjatë takimesh informative në shkolla, universitete, qendra dhe hapësira inovacioni në…

më shumë
ICT Awards

Universiteti për Biznes dhe Teknologji në Prishtinë ishte destinacioni i radhës së edicionit të 7-të të ICT Awards. Ekipi i garës mbarëkombëtare…

më shumë

Me vetëm pesë ditë të ngelura nga mbyllja e aplikimeve të edicionit të 7-të ICT Awards organizoi bootkampin e radhës. Pas atij…

më shumë

Me afrimin e afatit të fundit të aplikimeve për edicionin e 7-të të ICT Awards, takimet informative me shkollat, universitetet dhe komunitetin…

më shumë

Java e tretë e takimeve informative që po mbahen nga ekipi organizativ në kuadër të edicionit të 7-të të ICT Awards në…

më shumë

Kanë ngelur dy javë mbyllja e aplikimeve dhe takimet informative në kuadër të edicionit të 7-të të ICT Awards po rriten çdo…

më shumë

Albanian ICT Awards hyri në javën e tretë të takimeve informative që po organizohen në kuadër të edicionit të 7-të garës mbarëkombëtare…

më shumë

Pasi vizitoi ditën e djeshme Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Tiranës dhe Qendrën Social-Edukative “Don Bosko” në Prishtinë, destinacioni i radhës për…

më shumë

Edicioni i 7-të i ICT Awards nisi javën e kaluar një prej fazave më emocionuese të kësaj gare në Institutin Harry Fultz…

më shumë

Ditën e djeshme, më 6 Shkurt 2019 në orën 18:00 pranë ambienteve të ARTURBINA u hap edicioni i 7-të i garës së…

më shumë

Për vitin e shtatë me radhë, ICTSmedia do ta freskojë vëmendjen dhe fokusin e publikut në anën inovative dhe kreative ku mendjet…

më shumë

Pas një maratone katër mujore, edicioni i 6-të i Albanian ICT Awards u finalizua në mbrëmjen Gala të së Premtes, ku u…

më shumë