ICT Awards në 100 vjetorin e Institutit Harry Fultz, udhëton në Fier dhe Preshevë

Në panairin e përvitshëm të robotikës të Institutit Harry Fultz e nisi javën e dytë të takimeve informuese gara mbarëkombëtare e teknologjisë, inovacionit dhe sipërmarrjes Albanian ICT Awards.

Më 23 Mars në rastin e 100 vjetorit të Institutit Harry Fultz, u mbajt dita e Hapjes së Panairit të Robotikës ku Oficina mirëpriti grupe studentësh nga departamenti i Elektronikës.

Robotë interaktivë të krijuar nga nxënësit, secili grup punoi me muaj të tërë për të bërë projektin e tij robotik. Bashkëthemeluesi i ICT Awards z. Kushtrimi Shala në këtë panair tha se ishte krenar me studentët e Harry Fultz, pedagogët dhe Oficina Hub për krijimin e një mini-ekosistemi që gëlon në kreativitet.

Më 1 Prill ICT Awards udhëtoi drejt Luginës së Preshevës. Është viti i pestë që ICT Awards viziton Gjimnazin “Skënderbegu” në Preshevë dhe nxënësit e kësaj shkolle që kanë garuar në mesin e më të mirëve në edicionet e kaluara të kësaj gare.

Një takim disi ndryshe nga edicionet e kaluara, kësaj here ICT Awards u mirëprit nga ish nxënësi i saj i Samir Maliqi që 5 vite më parë u shpërblye me mirënjohje nga juria e ICT Awards. Atëherë vetëm 16 vjeç, meritat e tij në fushën e teknologjisë u njohën nga kjo garë ndërsa sot ai shërben si inxhinier softueri në Bankën Raiffeisen në Kosovë.

Destinacioni i radhës së ICT Awards ishte qyteti i Fierit me takime në shkollën profesionale “Petro Sota” dhe qendrën rinore “Epoka e Re.”

Edicioni i 10-të i ICT Awards hapi aplikimet më 16 Shkurt dhe do të vijojnë të qëndrojnë të hapura vetëm në formatin online deri më 17 Prill në kategoritë: ICT Inovacioni i Vitit, ICT Startupi i Vitit, Çmimi i Sipërmarrjes Inovative në Blockchain, ICT Diploma e Vitit, ICT Ylli në Ngritje, Gruaja në ICT, Siguri Kibernetike dhe Formulari i Nominimit në ICT Awards.

Prej 10 vitesh kjo garë ka gëzuar mbështetjen e sponsorëve tradicional që në vitet e para si Fondacioni Dritan Hoxha, Banka Raiffeisen dhe Albvision. Vodafone Albania, Dev.al, Albsoft, Radix, Baboon, Ibas, Facilization, Soft&Solution, AUK, SEEU TechPark, Top Channel, Telegrafi, PCWorld, CIO janë sponsorë, partnerë dhe mbështetës mediatikë të tjerë të kësaj gare

Partners

Dhjetë vite më parë Albanian ICT Awards hodhi hapat e parë duke bërë bashkë dy breza mendje të ndritura dhe heronj të…

më shumë

Rrugëtimi i Albanian ICT Awards do të arrijë destinacionin e saj final këtë viti si evenimenti më i madh i teknologjisë në…

më shumë

Dhjetë vite më parë Albanian ICT Awards hodhi hapat e parë duke bërë bashkë dy breza mendje të bukura dhe heronj të…

më shumë

Gara mbarëkombëtare e teknologjisë dhe informacionit Albanian ICT Awards mbylli ditën e Dielë aplikimet në edicionin e saj të 10-të dhe nisur…

më shumë

Edicioni i 10-të jubilar i ICT Awards mbylli turin e takimeve informative me nxënës, studentë, të rinj dhe të reja në shkolla,…

më shumë

Gara e më e madhe e teknologjisë, inovacionit dhe sipërmarrjes në hapësirën mbarëshqiptare Albanian ICT Awards hapi edicionin e saj të 10-të…

më shumë

Në panairin e përvitshëm të robotikës të Institutit Harry Fultz e nisi javën e dytë të takimeve informuese gara mbarëkombëtare e teknologjisë,…

më shumë

Edicioni i 10-të jubilar i Albanian ICT Awards hapi garën për komunitetin e teknologjisë dhe inovacionit në mbarë hapësirën shqipfolëse më 16…

më shumë

Mbrëmjen e së Mërkurës më 16 Shkurt, Albanian ICT Awards, gara më e madhe mbarëkombëtare në teknologji, nisi përpjekjet për kurorëzimin e…

më shumë

After 4 months long journey, the biggest science, technology and startup competition in Albania continued what it started a decade ago. Through…

më shumë

Gara më e madhe në teknologji në trevat Shqipfolëse, Albanian ICT Awards, mbylli ditën e Premte 11 Qershor 2021, edicionin e 9-të…

më shumë